En Çok İzlenen Videolar
Nuri Hoca’nın “leş kargası” demediğinin ispatı.

Videoyu yayınlıyoruz!

 

Piraziz Kaymakamlığı, Piraziz Belediyesi ve Piraziz Dernekler Birliği'nin ortaklaşa hazırladığı Piraziz iftarında emekli din görevlisi Nuri Genç Hoca'nın Piraziz'de bir imam-hatip lisesinin açılışından duyduğu sevinç ve memnuniyeti dile getirirken söylediği sözleri çarpıtanlar bu yazıyı dikkatlice okumalı.

 

Nuri Genç Hoca'nın itidal dolu sözlerini çarpıtan bazı yerel haber sitelerinde şu cümleler yer almıştı: "Nuri Hoca’nın konuşmasından anlaşıldığı kadarıyla, sözlerin muhatabı Piraziz Şeyhli Mahallesi’nde kapanan okulun yerine başka okullar açılmasını isteyenlerdi."

 

Gerçekte ise, Piraziz'in Allah dostlarının mekân tuttuğu bir yerleşim yeri olduğunu kaydeden Nuri Genç Hoca "Bir zamanlar burada bülbüller ötüyordu. Ama bülbülleri susturan kargalar ortaya çıktı. Bu kargalar zaman zaman hükümranlık sürdü. Aslında bu memleket kargaların memleketi değil, Allah dostlarının, vatan sevenlerin, bayrak sevenlerin memleketidir." diye konuşmuştu.

 

Piraziz'in manevi değerlere kıymet veren bir halkı olduğunu kaydeden Nuri Genç Hoca, halkın manevi değerlerini önemsemeyenleri karga olarak ifade ettiği konuşmasında "O kargaların yeri biraz ileriye doğru, doğudan da ta ileri gidin, onların yeri ordadır." sözlerini sarfetmişti.

 

Fakat bazı çevreler tarafından, "karga" ve "onların yeri doğudan da doğudadır" ifadeleri konuşmaların içinden cımbızla alınmış, tamamen yanlış anlaşılmaya ve ard niyete imkan verecek hale getirilerek "leş kargası", "onları süreceğiz" gibi cümleler sarfedildiği iddia edilmişti.

 

Burada Nuri Hoca'nın "Onları Şeyhli Mahallesinden süreceğiz." dediğini iddia edenlere karşı Nuri Hoca'nın "Onların yeri doğunun da ta ilerisindedir' dediğini ve bu cümlesinde herhangi bir mekan ve bölge adı vermediğine dikkat çekelim.

 

Bir diğer nokta olarak halkın inançlarına saygısız birtakım çevreleri kasderek sarfettiği "karga" kelimesini "leş kargası" ibaresine dönüştürmek tartışmayı ve anlaşmazlığı alevlendirmekten de öte, ard niyeti güçlendirmek olarak algılanacak bir çaba değil midir?

 

Son olarak, Nuri Hoca sözlerinde hiçbir zümre ve sınıfı hedef almamakta, sadece milletin manevi dünyasını ve inançlarını bastırmakla uğraşanlara atıfta bulunmaktadır.

 

Yapılan haksız eleştirilerin yanında, yalan habercilik örnekleri olarak Hoca'nın söylemediği sözleri söylemiş gibi gösteren ve cümlelerinde kulllanmadığı halde, "leş" kargası, "onları süreceğiz" gibi ifadeleri kullandığını iddia edenlerin, konu üzerinde 'uhûletle ve suhûletle' düşünmelerine ve konuşmasının hiçbir yerinde Şeyhli Mahallesi isminin geçmediğine dikkat etmelerine imkân sağlayabilmek adına videoyu yayınlıyoruz:

 Benzer Videolar

Yukarı Geri Ana Sayfa